Sistemul sanitar al Capitalei este în colaps, iar controalele ANPC scot la iveală un dezastru de proporții în spitalele administrate de ASSMB. Sub conducerea lui Iustinian Roșca, omul numit de Nicușor Dan, unitățile medicale sunt lăsate în paragină, cu echipamente mizere, alimente expirate și norme sanitare încălcate grosolan. Domnul face parte din USR și cu binecuvântarea lui Vlad Voiculescu și Nicușor Dan a ajuns la butoane. Nu, nu a dat concurs. A fost „uns” cu o numire directă. Până când vor mai fi ignorați pacienții în favoarea unor numiri politice?

Când vine vorba despre spitalele administrate de ASSMB, în fruntea acestora avem un „specialist” desăvârșit, ales pe criterii care, evident, nu au nicio legătură cu apartenența politcă. Iustinian Roșca, (care evident, nu este sinecură) directorul general al ASSMB, pare să fi fost, la un moment dat, director de spital, dar nimeni nu pare să-și amintească exact unde și când. Desigur, faptul că este membru al USR nu are nicio legătură cu numirea-cadou a sa făcută de Nicușor Dan. Numai că, din păcate pentru pacienți, pălăria e cam mare pentru Roșca, iar acum se vede clar că managementul său este un dezastru! Nu că nu ar fi fost de așteptat…

Nu a trecut mult timp de la numirea sa că deja ANPC a intrat în spitalele pe care le „administrează”. Iar ce au găsit inspectorii este un dezastru de proporții! O imagine rușinoasă a unui sistem sanitar lăsat în paragină, condus de oameni mai preocupați de interese politice decât de sănătatea bolnavilor!
ANPC demască mizeria și haosul din spitale!
În perioada 24-25 februarie 2025, sub coordonarea președintelui ANPC, Cristian Popescu Piedone, au avut loc verificări de amploare în unitățile sanitare administrate de ASSMB. Rezultatele? Un tablou sinistru, desprins dintr-un coșmar.
Sector 1 – 4 spitale verificate
- Probleme constatate: echipamente frigorifice jegoase, ustensile de bucătărie uzate, produse alimentare etichetate greșit.
- Sancțiuni: 2 amenzi, total 10.000 lei, 2 avertismente.
Sector 2 – 7 spitale verificate
- Spitalele verificate: „Dr. Ion Cantacuzino”, „Colentina”, „Foișor” etc.
- Probleme constatate: alimente depozitate greșit, echipamente murdare, produse expirate.
- Sancțiuni: 3 amenzi, total 70.000 lei, 2 avertismente.
- Produse retrase: 1.700 lei în mâncare stricată.
Sector 3 – 3 spitale verificate
- Probleme constatate: ustensile neprofesionale, igienizare făcută superficial.
- Sancțiuni: avertismente.
- Masa pacienților? Furnizată de firme de catering care nu par să fi auzit de norme sanitare.
Sector 4 – 2 spitale verificate
- Probleme constatate: lipsa informațiilor despre alergeni în meniuri.
- Termen de remediere: 5 zile, de parcă până acum nu au avut timp să respecte legea!
Sector 5 – 1 spital verificat
- Spital vizat: „Prof. Theodor Burghele”.
- Probleme constatate: ustensile de bucătărie de pe vremea comunismului, echipamente uzate.
- Sancțiuni: 10.000 lei amendă.
Sector 6 – 2 spitale verificate
- Unități: „Prof. Dr. Panait Sârbu” și „Sf. Stelian”.
- Probleme constatate: ustensile neprofesionale, norme de igienă nerespectate, alimente neetichetate.
- Amenzi aplicate: 3 sancțiuni, total 30.000 lei.
Dacă ne uităm în istoricul său, domnul respectiv, a fost:
– manager regional la PROVIDENT (da, acel IFN care a distrus vieți și încă o face)
– sales manager la Pagini Aurii (remember that book?)
– Programator la IPJ Prahova timp de un an și nu orice an (1994-1995). Ce programa în anii ăia, nu pot să mă prind.
Conform declarațiilor de avere, în anul 2024, avea mai multe conturi bancare și încasa de la stat undeva la 53.000 euro, anual.
Deși era obligatoriu să-și actualizeze declarația de avere până pe 15 iunie, stimabilul nu a binevoit să o depună până acum pentru a vedea toată lumea ce bine i-a mers în 2025.



