ȘTIRI

Un medic intră în greva foamei în fața DNA Timișoara

De ce intru în greva foamei în fața DNA Timișoara

 Numele meu este Dr. Mihaela Cuțui. Sunt medic stomatolog, fost vicepreședinte al Colegiului Medicilor Stomatologi Timiș și avertizor de integritate conform Legii nr. 361/2022,recunoscută și prin instanță. 

După mai mulți ani de procese,sesizări, avertizări de integritate și demersuri instituționale, după ultima discuție cu dl.procuror -șef al DNA Timișoara, am decis ca de luni ,15 iunie 2026,să intru în greva foamei în fața sediului Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Timișoara și nu voi mai pleca din fața sediului DNA decât la rezolvarea corectă a speței.

Protestul meu are la bază o întrebare simplă:

Ce se întâmplă într-un stat de drept atunci când există hotărâri judecătorești definitive, documente oficiale și probe care indică existența unor situații profund nelegale, iar instituțiile statului refuză să cerceteze /evită să clarifice fondul problemei?

Speța CMS Timiș /CMSR/Ministerul Sănătății nu reprezintă o simplă dispută profesională între medici stomatologi,așa cum s-a încercat a fi aruncat ca narativ in spațiul public.

La ora actuală, atât la nivelul conducerii CMS Timiș( grupul dr.Șutean Dan ) cât și CMSR( grupul dr.Lăzărescu Cezar Florin)sunt persoane ce uzurpă  calități oficiale, cu Ministerul Sănătății care  acopera aceste fapte,care emite adrese oficiale cu date eronate intenționat, Minister care minte Secretariatul General al Guvernului ,Secretariat care nu a informat primul ministru de disfuncția Ministerului Sănătății ( era ministru dr.Rogobete Alexandru iar ministru secretar de stat ec.Damian Claudiu Constantin,iar inainte a fost ministru dr.Rafila Alexandru si ministru secretar de stat dr.Brădățan Marius ).

Această  speță privește efectele unor hotărâri judecătorești definitive, peste aceste hotărâri judecătorești-exercitarea unor funcții de conducere contestate, emiterea de acte oficiale, gestionarea patrimoniului și a cotizațiilor profesionale, accesarea unor fonduri publice și europene( PNRR) și rolul autorităților care aveau obligația legală de a verifica aceste aspecte.

MINISTERUL SĂNĂTĂȚII ESTE ACAPARAT INSTITUȚIONAL ȘI CONFORM DOCUMENTELOR DETINUTE ESTE COMPLICE ÎN PRELUAREA PROFESIEI DE MEDIC STOMATOLOG DE CĂTRE PERSOANE FIZICE.

În ultimii ani am sesizat permanent Ministerul Sănătății, CMSR, Secretariatul General al Guvernului, DNA, CSM, Inspecția Judiciară, CSAT și alte instituții competente.

Am transmis documente, sentințe definitive, analize juridice și dovezi. În schimb, am primit răspunsuri contradictorii, pase instituționale și explicații care evită complet fondul problemei.

 Recent, în cadrul unei discuții la DNA Timișoara, mi s-a comunicat verbal că nu prea ar exista fapte de natură penală? 

Cu toate acestea, până în prezent nu mi-a fost comunicată analiza juridică care fundamentează această concluzie și nici nu a fost clarificată contradicția dintre răspunsurile succesive ale instituțiilor implicate în traseul plângerii mele penale,DNA vrând să scape de dosar aruncă administrativ dosarul catre Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara iar acesta mă trimite catre DNA cerând competența.

În opinia mea, problema nu mai este doar cea a CMS Timiș sau a CMSR.

Problema este dacă hotărârile judecătorești definitive pe care le avem mai produc efecte reale atunci când afectează grupuri influente și dacă instituțiile statului mai sunt dispuse să verifice cu adevărat ceea ce li se sesizează.

Concluzia mea acum este ca statul de drept ,justiția, instituțiile statului sunt acaparate de către grupuri de persoane ce si-au creat o rețea in care se sprijină reciproc.

Greva foamei reprezintă ultimul mijloc de protest rămas după epuizarea tuturor căilor instituționale obișnuite.

Solicit doar aplicarea legii, verificarea efectivă a faptelor sesizate și respectarea principiului fundamental potrivit căruia nici o persoană și nici o instituție nu se află deasupra legii și a hotărârilor judecătorești definitive.

Dr. Mihaela Cuțui

Avertizor de integritate conform Legii nr. 361/2022

Timișoara,13 iunie 2026


Andrei Marin

Andrei Marin a absolvit Facultatea de Științe Politice în 2009, unde și-a dezvoltat interesul pentru problemele sociale și politice. În căutarea de a aduce informații de calitate către public, a urmat o pasiune veche și a finalizat studiile în Jurnalism în 2010. Cu o viziune clară asupra responsabilității jurnalistice și a nevoii de a dezvălui adevărul, scrie pentru Anchetatorii.ro din 2010.
Back to top button