ANCHETE

Caracatița nepotismului din transportul public bucureștean: Cum a ajuns STB o afacere de partid și familie pe bani publici

Societatea de Transport București (STB) s-a transformat într-un adevărat refugiu pentru rudele politicienilor, membri de partid și personaje cu legături strânse în dosare de corupție. În timp ce bucureștenii reclamă zilnic condițiile din trafic, bugetul societății este sufocat de angajări pe bază de cumetrie, salarii cumulate cu pensii speciale și protecție politică asigurată la nivelul Primăriei Generale (PMB) și al Consiliului General (CGMB).

Toate aceste filiere politice converg către structuri de partid din Capitală, fiind strâns legate de gruparea din jurul avocatei Adriana (Ada) Georgescu, fost consilier local PNL Sector 1. Aceasta a fost propulsată în atenția publică după ce a fost săltată de Direcția Națională Anticorupție (DNA) și arestată preventiv pentru trafic de influență. Ea este acuzată că, alături de un fals general SIE, a cerut o șpagă uriașă de 500.000 de euro de la un om de afaceri, promițând că poate interveni inclusiv pe lângă magistrați și conducerea DNA. Sub umbrela acestor rețele de partid s-au format, promovat și protejat actualii decidenți din transportul bucureștean.

Sforarii din spatele conducerii și conexiunile din instanță

Deși instituția are directori oficiali, conducerea reală este exercitată din umbră prin intermediul unor personaje cu state vechi în dosarele penale ale Capitalei:

Daniel Istrate – Consilierul din umbră: Fost director al societății și actual consilier al directorului general, Daniel Istrate este omul care conduce de facto STB. În prezent membru activ în filiala PNL Sector 1 (aceeași din care a fost suspendată recent Adriana Georgescu), numele său este legat direct de trecutul penal de la Sectorul 6. Istrate a fost inclus de DNA pe lista martorilor-cheie audiați în apel la Curtea de Apel București pentru a demonta decizia de achitare de pe fond a fostului primar Cristian Poteraș, într-un dosar privind o mită de 1 milion de euro.

Daniel Istrate

Vicențiu-Daniel Antonescu: Fost director general al Administrației Domeniului Public (ADP) Sector 5, acesta ocupă o funcție de conducere la Autobaza Alexandria, deși a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu în formă continuată (6 acte materiale).

Vicențiu-Daniel Antonescu

Ana Maria Ţonoiu: Cunoscută în spațiul public drept „bomba sexy de la Poliția Ilfov”, a fost transferată la departamentul Mediu din cadrul STB. Mutarea a survenit după ce a fost pusă pe linie moartă în poliție, fiind acuzată că a furat dintr-un magazin.

Ana Maria Ţonoiu

Rețeaua de cumetrie și influență politică din STB

Funcțiile administrative din cadrul societății de transport sunt distribuite pe criterii de rudenie și afiliere politică:

Rudele conducerii executive: Fratele directorului general al STB, Dinculescu Bighea, ocupă o funcție strategică în cadrul departamentului de Achiziții.

Conexiuni la vârful Primăriei Generale: Cumnata directorului juridic din cadrul Primăriei Municipiului București (PMB) Iordache controlează direct departamentul de Resurse Umane, ocupând funcția de director HR, angajarile și detașările între STB, TPBI și PMB.

Influența consilierilor din CGMB:

Soția consilierului general și președintelui de ședință în CGMB, Bogdan Jelea, este angajată în cadrul societății.

Bogdan Jelea

Fratele viceprimarului Vigheciu își desfășoară activitatea tot în cadrul STB.

Adrian Vigheciu

Trasee spectaculoase de carieră: Cristian Ilaşi, finul lui Ludovic Orban și membru PNL Sector 6, beneficiază de susținerea primarului Ciprian Ciucu. Acesta ocupă o funcție de director în STB, deși și-a început activitatea în instituție ca simplu controlor de bilete.

Cristian Ilași

Sinecuri politice la Protecția Muncii: În cadrul departamentului de Protecția Muncii activează Gabriel Jugaru (cunoscut în spațiul public ca farsor), care ocupă și poziția de membru în cadrul filialei PNL Sector 4, acesta nu trece pe la serviciu având în administrare o firmă de detailing auto.

Gabriel Jugaru

Pensionari speciali pe funcții cheie: Direcția Contract de Delegare este controlată de Cristian Ghinescu, un pensionar special reangajat în sistemul public, care cumulează pensia cu salariul de la stat.

Ghinescu C. Florin întocmește dosare muncitorilor care se plâng de condițiile de lucru s-au de problemele din cadrul companiei. Aceste dosare ajung pe masa directorului, iar muncitorii sunt concediați în mod abuziv și dați exemplu în fața colectivului, pentru ca nimeni să nu mai îndrăznească să se revolte împotriva mafiei din cadrul companiei.

Cei care au participat la greva STB au avut de suferit din cauza acestei aripi a Securității din cadrul STB. 229 de angajați au fost documentați și concediați la ordinul fostului director STB, Adrian Criț. Majoritatea angajaților STB au câștigat în instanță litigiile de muncă și au fost reaîncadrați, fapt ce demonstrează practicile securistice ale celor doi triști.

Program flexibil și dezastru financiar de 1 miliard de euro

Lipsa de rigoare din instituție se reflectă direct în pontajele angajaților cu funcții administrative. Un exemplu este Viorica Radu, Șef Management Integrat. Deși programul oficial de lucru este stabilit în intervalul 06:00 – 14:00, aceasta se prezintă la birou în jurul orei 10:00 și părăsește instituția la ora 12:00 pentru că mai are un alt serviciu.

Dezastrul managerial de la STB s-a acutizat în perioada în care Lucian Heiuș (vicepreședinte PNL Hunedoara și fost șef ANAF) se afla în structurile de conducere ale societății. Sub acest management politic, datoriile instituției au explodat: în prezent, ANAF are de primit de la STB peste 1 miliard de euro, reprezentând taxe și obligații fiscale neplătite.Pentru a pune capacul peste abaterile lui Heiuși acesta a fost avansat la Curtea de Conturi.

Lucian Heiuș

Această încrengătură complexă de interese între PMB, CGMB și grupările politice expuse de anchetele DNA blochează orice reformă reală. Banii din taxele bucureștenilor finanțează direct sinecuri administrative, pensii speciale cumulate cu salariul și protejează personaje conectate direct la marile dosare de corupție ale Capitalei.

GAURA NEAGRĂ DE LA TPBI ȘI TUNUL VFU PAȘCANI

TPBI, asociația care gestionează subvențiile pentru transportul public din regiunea București – Ilfov, funcționează într-o opacitate totală, devalizând fondurile publice fără niciun control din partea instituțiilor statului.

Paravanul ONG: Deși gestionează subvenții uriașe de peste 1,5 miliarde de euro, nimeni din cadrul TPBI nu depune declarații de avere și de interese. Instituția profită de statutul juridic de asociație (ONG) pentru a ascunde veniturile și averile șefilor săi.

Conducere fără studii: Directorul general al TPBI nu are studii superioare, fiind încadrat oficial ca operator PC cu preluare de atribuții de director general.

Refugiul penalilor: În structurile TPBI au fost plasați Radu Jianu (fost șef RATB, inculpat de DNA) și Cornel Pieptea (fost viceprimar al Capitalei, cercetat penal).

Cornel Pieptea

Tunul feroviar: Pagină de 170 de milioane de euro cu VFU Pașcani

Managementul defectuos și jocurile de culise au culminat cu un prejudiciu uriaș adus bugetului. Un contract atribuit către VFU Pașcani pentru modernizarea și livrarea de material rulant a eșuat lamentabil din cauza nerespectării clauzelor contractuale și a jocurilor de interese economice. Acest eșec administrativ a generat o pagubă directă de 170 de milioane de euro, bani pierduți din buzunarele contribuabililor fără ca transportul bucureștean să beneficieze de vreo îmbunătățire.

Fie că vorbim despre prăbușirea financiară a STB sub povara datoriilor de 1 miliard de euro către ANAF și a tunurilor precum cel cu VFU Pașcani, fie despre achizițiile militare netransparente de miliarde de euro, mecanismul este identic. Instituțiile de control ale statului sunt paralizate de numiri politice, în timp ce resursele economice ale României sunt externalizate sau împărțite în cercuri restrânse de interese, lăsând infrastructura de transport și securitatea națională în pragul colapsului.

Andrei Marin

Andrei Marin a absolvit Facultatea de Științe Politice în 2009, unde și-a dezvoltat interesul pentru problemele sociale și politice. În căutarea de a aduce informații de calitate către public, a urmat o pasiune veche și a finalizat studiile în Jurnalism în 2010. Cu o viziune clară asupra responsabilității jurnalistice și a nevoii de a dezvălui adevărul, scrie pentru Anchetatorii.ro din 2010.
Back to top button